Accessibility Skip to Global Navigation Skip to Local Navigation Skip to Content Skip to Search Skip to Site Map Menu

2013 Awards ceremony

The 2013 Awards ceremony was held on Friday 15 November in the Nordmeyer Lecture Theatre. The guest speaker was Her Worship the Mayor of Wellington Celia Wade-Brown.

Photographs taken on the night can be viewed at the following link:
http://flickr.com/gp/101959115@N07/506Ao3/

A list of all the 2013 prizewinners can be viewed below:

Name of Prize Winner
RT
NZIMRT Top Academic Student - Stage I Katrina Le Roy
NZIMRT Top Academic Student - Stage II James Sandison
NZIMRT Top Academic Student - Stage III Laura Pick
Professor Radstone Academic Award Stage I Holly Smith
Professor Radstone Academic Award Stage II Korienna Shaw
Professor Radstone Academic Award Stage III Katherine Bird
Angela Allen Travelling Scholarship Laura Pick
Cancer Society Merit Award for Consistent Effort and Achievement Ashaya Middleton
CMS Alphatech Award for Top Research Project - Stage III Laura Pick

Name of Prize Winner
MBChB - 4th year
The Graeme Marshall Prize in Anaesthesia Nessie Sharpe
Charles Hastings Prize Annelise Neal
The Wellington Faculty (RNZCGP) Prize for Excellence in General Practice in 4th year Nessie Sharpe
Amy Knight
Ian Prior Prize in Public Health for Excellence in Public Health in 4th year Annelise Neal
Laennec Prize Annelise Neal
He kainga Oranga 4th Year Medical Student Public Health Project Prize William Young
Olga Korduke
Abbey Loughnan
Laura Marshall
Bridget McCarty
Azreeza Mohd Khairil Hing
Annelise Neal
Stephanie Peterson
Elisabeth Riordan
Natalie Ron
Richard Silk
Frances Smith
Charlotte Thurlow
Emily Tweedale
Alice Walsh
Jenny Wong

Name of Prize Winner
MBChB - 5th Year
J.O. Mercer Memorial Prize in Pathology Asim Abdulhamid
Nordmeyer Memorial Award Jennifer Walker
Fowler Scholarship Tom Wilkinson
Order of St Lazarus Prize in Dermatology Joshua Chamberlain
Guy Hallwright Prize Hamish Anderson
Tweed/Treadwell Prize in Rheumatology for Excellence in Rheumatology Ciaran Edwards
Margaret Lewis Prize for Best Paediatrics Performance in 5th Year Neil Stewart
O&G prize for a top student in the 5th year Hamish Anderson

Name of Prize Winner
MBChB - 6th year
Kenneth Pacey Prize for Excellence in O & G Michael Chen-Xu
The Wellington Faculty (RNZCGP) Prize for Excellence in General Practice in the 6th Year Michael Chen-Xu
The Wellington Faculty (RNZCGP) Prize for Professionalism in General Practice in the 6th Year Devlin Elliott
David Whyte for Excellence in Clinical Surgery Devlin Elliott
College of Psychiatrists' Prize Supported by the Dawn Short Trust for Excellence in Psychiatry in the 6th year Teresa Stempa
Graham Francis Hall Prize for Overall Excellence in the 3 Clinical Years Elizabeth Dickie
H J Weston Prize for Best Paediatrics Performance in 6th Year Andrea Peat
James Roberts Boyd Prize in Clinical Medicine Elizabeth Dickie
Mairi Lucas
The Emergency Medicine Prize Shannon Carter
Pasifika Prize for Excellence in Scholarship & Community Service Victoria Dol

Name of Prize Winner
Postgrad
PhD Research Prize - Basic Science Helen Horsman
PHD Research Prize : Social Sciences/Public Health Frank Pega
Prize for Excellence in HASX417 Jen Bretherton
Hutt Valley, Capital and Coast and Wairarapa DHBs Population Health Award Tara Officer
Sarah Jefferies
The Postgraduate Primary Health Care Prize is Awarded for the Best Grade PRHX701 Ann Richards
Sanofi-Aventis Prize in Travel Medicine Awarded for the Best Grade in GENX713 Andrew Edwards
Sanofi-Aventis Prize in Travel Medicine Awarded for the Best Grade in GENX714 Tonya Sadler
Sanofi-Aventis Prize in Tropical Medicine Awarded for the Best Grade in GENX719 Anthea Machin
Postgraduate Certificate in CBT Prize for Excellence in Cognitive Behaviour Therapy Kishion Dee
Postgraduate Certificate in CBT Prize for High Achievement in Cognitive Behaviour Therapy Stefan Schutte
Suzanne Wilson
Pasifika Postgraduate Award Amber Salanoa-Haar
The Vera Keefe-Ormsby Prize - Public Health Jason Matthews