Accessibility Skip to Global Navigation Skip to Local Navigation Skip to Content Skip to Search Skip to Site Map Menu

Awards ceremony 2014

The 2014 Awards ceremony was held on Friday 14 November in the Nordmeyer Lecture Theatre. The guest speaker was Debbie Chin, interim CEO, CCDHB.

Photographs taken on the night can be viewed at the following link:
https://www.flickr.com/gp/101959115@N07/gD954P/

A list of all the 2014 prizewinners can be viewed below:

Name of prize

RT

NZIMRT Top Academic Student - Stage I


NZIMRT Top Academic Student - Stage II


NZIMRT Top Academic Student - Stage III


Professor Radstone Academic Award Stage I


Professor Radstone Academic Award Stage II


Varian Prize for Top Clinical Student - Stage III


Angela Allen Travelling Scholarship


Cancer Society Merit Award for Consistent
Effort & Achievement


CMS Alphatech Award for Top Research Project - Stage III


MBChB - 4th year

The Graeme Marshall Prize in Anaesthesia


Charles Hastings Prize


The Wellington Faculty (RNZCGP) Prize for Excellence
in General Practice in the 4th year


Ian Prior Prize in Public Health for Excellence
in Public Health in the 4th year


Laennec Prize


He kainga Oranga 4th year medical
student Public Health Project Prize
 
 
 
 
 
 
 


MBChB - 5th Year

J.O. Mercer Memorial Prize in Pathology


Nordmeyer Memorial Award


Fowler Scholarship


Order of St Lazarus Prize in Dermatology


Guy Hallwright Prize


Tweed/Treadwell Prize in Rheumatology
for Excellence in Rheumatology


Margaret Lewis Prize for best
Paediatrics performance in the 5th year


O & G prize for a top student in the 5th year


MBChB - 6th year

Kenneth Pacey Prize for Excellence in O & G


The Wellington Faculty (RNZCGP) Prize for Excellence
in General Practice in the 6th Year


The Wellington Faculty (RNZCGP) Prize for
Professionalism in General Practice in the 6th Year


The Royal Australian & New Zealand College of
O & G prize for the most outstanding student across
the three Schools who has not already won a prize for
the current year


David Whyte for Excellence in Clinical Surgery


College of Psychiatrists' Prize supported by the Dawn
Short Trust for Excellence in Psychiatry in the 6th year


Graham Francis Hall Prize for Overall Excellence
in the 3 clinical years


H J Weston Prize for best Paediatrics
performance in the 6th year


James Roberts Boyd Prize in Clinical Medicine


The Emergency Medicine Prize


Pasifika Medical & Allied Health Prize


Postgrad

PHD Research Prize : Social Sciences/Public Health


PhD Research Prize : Clinical Research


Prize for Excellence in HASX417


Population Health Award


The Vera Keefe-Ormsby Prize - Public Health


The Postgraduate Primary Health Care Prize
is awarded for the best grade PRHX701


Postgraduate Certificate in CBT Prize for
Excellence in Cognitive Behaviour Therapy


Postgraduate Certificate in CBT prize for
High Achievement in Cognitive Behaviour Therapy


Postgraduate Certificate in CBT prize for
High Achievement in Cognitive Behaviour Therapy


Pasifika Postgraduate Award


Garth McQueen Prize in Clinical Pharmacology


Haura Maori Award for highest Academic
marks in Haura Maori in the 5th Year


Winner

 

Kendall Scott


Katrina Le Roy


James Sandison & Kate Radburnd


Paige Atkins


Holly Smith


Jessamin Solimow


James Sandison


Marisa Bey &
Chelsea Bryant


James Sandison


 

Zaineb Ukra


Radhika Palepu


Vidit Singh &
Issac Tranter-Entwistle


Sara Trafford
 


Harriet Westrate


Samuel McConville, Claire Munro
Anna Clare O'Connor, Zi Yi Yeoh
Nethran Pathmanathan, Noor Ridha
Arden Roberts, Faye Sherlaw
Ryan Smit, Benjamin Stegmann
Cherise Tan, Ella Thompson
Dylan Van Orpdorp, Emily Wallis
Harriet Westrate, Ella Williamson
Olivia Wright, Radhika Palepu


 

Annelise Neal & Renee Yetton


Peter Cameron Christie


Natasha Houghton


Swetaa Gandhi


Alex Stapleton


Annelise Neal
 


Rose Cameron
 


Hannah Painter


 

Sandeep Naik


Sophie Swart
 


Ciaran Edwards
 


Alice Hickey
 
 
 


Robbie Fyfe


Lewanna Pentecost
 


Thomas Wilkinson
 


Frederica Steiner
 


Hamish Green


Aimee Norman


Tarucilla Tatui


 

Ruth Cunningham


Lynne Clay


Stephen MacKintosh


Peter Murray


Nicola Poona


Janet Hayward
 


Riona Ni Bhroin
 


Carolyn Murray
 


Elwynne Richards
 


Dianne Sika-Paotonu


Shawn Gielen-Reiph


Georgia Crosson
 


^ Top of Page