Accessibility Skip to Global Navigation Skip to Local Navigation Skip to Content Skip to Search Skip to Site Map Menu

Postgraduates

We also maintain a page showing details of all our postgraduates, both MSc and PhD students, and their ongoing research outputs here. Completed graduates can also be found on that page, with thesis links.

Current Postgraduates

PhD

Waqas Ahmad - 'Efficient transmission schemes for large-scale MIMO systems', supervised by Haibo Zhang and Yawen Chen.

Mahdi Arghavani - 'Cross Layer Optimization in Edge Computing', supervised by Haibo Zhang and David Eyers.

Ashraful Alam - 'Wireless Sensor Network Security using Access Control Mechanisms and Cryptographic Techniques in Cross-Layer Protocols', supervised by David Eyers and Zhiyi Huang.

Craig Atkinson - 'Adaptive Neural Network Architectures', supervised by Brendan McCane and Lech Szymanski.

Lewis Baker - 'Augmented Reality for On-site Visualisation of Sports Data', supervised by Steven Mills, Stefanie Zollmann, Tobias Langlotz (Information Science).

Jordan Campbell - 'Co-operative Tracking in Distributed Camera Networks', supervised by Steven Mills, Mike Paulin (Zoology).

Lena Collienne - 'Computational methods for phylogenetic time-tree inference', supervised by Alex Gavryushkin, David Bryant (Maths & Stats).

Sajida Kalsoom - 'Biometric-based Multi-Principal Authentication and Authorisation Models', supervised by Zhiyi Huang and David Eyers.

Mahdi Amiri Kordestani - 'Virtualisation in multicore computing', supervised by Zhiyi Huang and David Eyers.

Jinge Li - 'Wilf equivalence in permutation classes', supervised by Michael Albert.

Wei Hong Lo - 'Situated Visualisation to Enrich Sports Experience for On-site Spectators', supervised by Stefanie Zollmann and Holger Regenbrecht (Information Science).

Pradeesh Parameswaran - Thesis title TBA, supervised by Andrew Trotman and David Eyers.

Franz Ombler - 'Extending PAPRIKA to improve its usefulness for cost-benefit and conjoint analysis', supervised by Michael Albert.

Daniel Slack - 'Neural network models of visuomotor cognition', supervised by Ali Knott and Brendan McCane.

Murray Tannock - 'Combinatorics of relational classes', supervised by Michael Albert.

Luming Wan - 'Efficient routing in delay-tolerant networks based on fine-grained contact history', supervised by Haibo Zhang and Yawen Chen.

David Wang - 'EEG analysis using deep learning', supervised by Zhiyi Huang, Brendan McCane, Neil McNaughton (Psychology).

Haitao Xu - 'Deep learning and support vector machines', supervised by Brendan McCane and Lech Szymanski.

Xiaogang Yan - 'Manipulation and Object Representation', supervised by Ali Knott and Steven Mills.


MSc

Reuben Crimp - 'Improving Ad Hoc Retrieval with Linguistic Semantics', supervised by Andrew Trotman.

Kieran Elmes - 'Computational methods for inferring genetic interactions', supervised by Alex Gavryushki and Zhiyi Huang.

Joshua La Pine - 'Alternative Musical Interface with Dynamic Timbre Control', supervised by Geoff Wyvill and David Eyers.

Johnny Flame Lee - 'Exploring deep reinforcement learning based methods for search query optimization', supervised by Andrew Trotman and Lech Szymanski.

James Byron Walmsley - 'Efficient configuration of transmitting parameters for low-power wide-area networks', supervised by Haibo Zhang.